Původní název této skupiny založené v roce 1961 byl Amfilm, následně pak Fotoklub SČF Český Krumlov (SČF – Svaz českých fotografů) a v současné době nese název Fotoklub Český Krumlov, zapsaný spolek. Od založení fotoskupiny Amfilm se ve fotoklubu do dnešních dnů vystřídalo okolo 100 členů. Vedoucím Amfilmu (předsedou) byl pan Miroslav Jílek. Následně dalším předsedou Fotoklubu SČF Český Krumlov byl pan Josef Prokopec, Jaroslav Běle a současným předsedou fotoklubu je Ladislav Pouzar.
Po změně politických poměrů v České republice v roce 1989 fotoklub požádal v souvislosti s novými zákony o právní subjektivitu. Předcházející zřizovatel – Okresní kulturní středisko – byl zrušen a propůjčený majetek fotoklubu si členové odkoupili a poskytli jej jako základ pro činnost nově vzniklého občanského sdružení „Fotoklub Český Krumlov“. Fotoklub byl nucen opustit v rámci malé privatizace, kdy se město neuváženě zbavovalo domů v historickém jádru, bývalé prostory v Panské ulici a získal možnost scházet se a mít místnost pro uložení materiálu fotoklubu v Městském divadle v Českém Krumlově. V rámci dobré spolupráce s městským divadlem pak fotoklub založil a úspěšně spravuje „Fotogalerii v Městském divadle v Českém krumlově“. Od vzniku této galerie prostorách foyeru divadla fotoklub uspořádal do konce roku 2017 více než 117 výstav. Ve výstavním plánu se především zaměřuje na několik tematických okruhů: osobnosti české a regionální fotografie, nestoři české fotografie a s tím spojená historická fotografie, významné české fotokluby, zahraniční fotografie a zahraniční fotografové nebo například různorodost fotografických postupů, technik a přístupů.
Kromě výstav v městském divadle členové fotoklubu spravují „Minigalerii v podloubí“ (budova Městského úřadu v Českém Krumlově), kde dostávají přednost především mladí a noví autoři nebo jsou prezentována aktuální témata, či menší kolekce.
V uplynulých letech fotoklub se zúčastnil mnoha zahraničních výstav (Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Maďarsko), taktéž mnoha soutěží a výstav v České Republice. Již nepřetržitě 30 let probíhá vnitroklubová soutěž „Mistr fotoklubu“. Od svého založení se fotoklub zapojuje do československých posléze českých fotoklubových soutěží, tzv. mapových okruhů (rotace souborů fotografií mezi fotokluby respektuje pomyslnou mapu přesunů). Mnoho mapových okruhů zaniklo, ale náš fotoklub nepřetržitě obesílá nestarší Mapový okruh Nekázanka.
Po ne zcela korektním neohlášeném odštěpení části členů na přelomu roku 2011 a 2012 fotoklub stabilizoval svou činnost, vrátili se někteří členové a přicházejí nové tváře. Navazujeme na tradice fotografů, kteří fotoklub zakládali a těšíme se na nové členy a nové fotografické výzvy.